Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTC4K48
RNCF1206BTC4K48 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTC4K48
Brief Description
RES SMD 4.48K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTC4K48.pdf
Availability of RNCF1206BTC4K48
QUANTITY
RNCF1206BTC4K48 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTC4K48
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTC4K48
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTC4K48
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTC4K48 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTC4K48 Details Description
Related parts for RNCF1206BTC4K48
CONN HEADER .100" 31POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 20A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV N1500 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PC TERMINAL BLOCK 4POS datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf