Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE10K0
RNCF1206BTE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE10K0.pdf
Availability of RNCF1206BTE10K0
QUANTITY
RNCF1206BTE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE10K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE10K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE10K0 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE10K0
IC QUAD LP DIFF COMPARATR 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.2W STEREO 20HVQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER ZD 2.5V 16QFN datasheet.pdf