Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE143K
RNCF1206BTE143K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE143K
Brief Description
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE143K.pdf
Availability of RNCF1206BTE143K
QUANTITY
RNCF1206BTE143K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE143K
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE143K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE143K
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE143K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE143K Details Description
Related parts for RNCF1206BTE143K
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 1300V datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 98.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 8POS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
04 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf