Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE160K
RNCF1206BTE160K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE160K
Brief Description
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE160K.pdf
Availability of RNCF1206BTE160K
QUANTITY
RNCF1206BTE160K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE160K
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE160K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE160K
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE160K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE160K Details Description
Related parts for RNCF1206BTE160K
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
JUMPER QL4 SAK6/RSF3 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC LCD DVR STN DOT MATRIX 100QLP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE M-F datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf