Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE59K0
RNCF1206BTE59K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE59K0
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE59K0.pdf
Availability of RNCF1206BTE59K0
QUANTITY
RNCF1206BTE59K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE59K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE59K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE59K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE59K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE59K0 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE59K0
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
SIDAC MC BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1W 2412 datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN 5.00 FSH-8 B100 GN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf