Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTY4K99
RNCF1206BTY4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTY4K99
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTY4K99.pdf
Availability of RNCF1206BTY4K99
QUANTITY
RNCF1206BTY4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTY4K99
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTY4K99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTY4K99
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTY4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTY4K99 Details Description
Related parts for RNCF1206BTY4K99
IC OPAMP GP 450KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH25T/AE25/AFH25T datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 120POS 0.20MM datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 3POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 16POS datasheet.pdf