Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKC332R
RNCF1206DKC332R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKC332R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKC332R.pdf
Availability of RNCF1206DKC332R
QUANTITY
RNCF1206DKC332R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKC332R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKC332R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKC332R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKC332R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKC332R Details Description
Related parts for RNCF1206DKC332R
RES 1.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X3MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PC BOARD ADAPTER HAN Q7/0; 2 4MM datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf