Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKE100R
RNCF1206DKE100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKE100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKE100R.pdf
Availability of RNCF1206DKE100R
QUANTITY
RNCF1206DKE100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKE100R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKE100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKE100R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKE100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKE100R Details Description
Related parts for RNCF1206DKE100R
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
LENS STRIP 11MM DIA 11.81" LONG datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH ANT ONBOARD CLASS2 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
BNC TWIN OFFER ALT.DES.31-223 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 2.56MHZ CMOS SMD datasheet.pdf