Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKE316R
RNCF1206DKE316R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKE316R
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKE316R.pdf
Availability of RNCF1206DKE316R
QUANTITY
RNCF1206DKE316R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKE316R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKE316R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKE316R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKE316R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKE316R Details Description
Related parts for RNCF1206DKE316R
DIP CABLE - HDM64H/AE64M/HDM64H datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf