Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKE3K09
RNCF1206DKE3K09 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKE3K09
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKE3K09.pdf
Availability of RNCF1206DKE3K09
QUANTITY
RNCF1206DKE3K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKE3K09
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKE3K09
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKE3K09
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKE3K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKE3K09 Details Description
Related parts for RNCF1206DKE3K09
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" BK/RD/WT datasheet.pdf
500 TB SOC BEND PIN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf