Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTC2K74
RNCF1206DTC2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTC2K74
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTC2K74.pdf
Availability of RNCF1206DTC2K74
QUANTITY
RNCF1206DTC2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTC2K74
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTC2K74
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTC2K74
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTC2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTC2K74 Details Description
Related parts for RNCF1206DTC2K74
TERM BLOCK PLUG 16POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND MEGA ZENIGAT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf