Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE10K0
RNCF1206DTE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE10K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE10K0.pdf
Availability of RNCF1206DTE10K0
QUANTITY
RNCF1206DTE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE10K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE10K0 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE10K0
IDC CABLE- ASR20G/ AE20M / X datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
AM60501-508-164 FUSE datasheet.pdf
2458-1487-13 STR BLD datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX UHFM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 846MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC datasheet.pdf