Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE19R1
RNCF1206DTE19R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE19R1
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE19R1.pdf
Availability of RNCF1206DTE19R1
QUANTITY
RNCF1206DTE19R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE19R1
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE19R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE19R1
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE19R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE19R1 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE19R1
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.3A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
DC 18GHZ QPL TERMINATION SCREEN datasheet.pdf