Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE19R1
RNCF1206DTE19R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE19R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE19R1.pdf
Availability of RNCF1206DTE19R1
QUANTITY
RNCF1206DTE19R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE19R1
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE19R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE19R1
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE19R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE19R1 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE19R1
IC AMP AUDIO PWR 30W AB TO220-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 70POS .4MM DUAL SMT datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 10K OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 320W datasheet.pdf