Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE1K18
RNCF1206DTE1K18 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE1K18
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE1K18.pdf
Availability of RNCF1206DTE1K18
QUANTITY
RNCF1206DTE1K18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE1K18
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE1K18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE1K18
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE1K18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE1K18 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE1K18
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 10-MSOP datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 50A D02 FUSE WHIT datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 7MM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf