Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE2K21
RNCF1206DTE2K21 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE2K21
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE2K21.pdf
Availability of RNCF1206DTE2K21
QUANTITY
RNCF1206DTE2K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE2K21
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE2K21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE2K21
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE2K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE2K21 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE2K21
IC VOLT DETECTR CMOS 1.4V TO92-3 datasheet.pdf
EMI FILTER 1500PF PI TYPE datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 28POS TIN datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER SHORT datasheet.pdf
MOD IGBT NPT 1200V 40V SP2 datasheet.pdf
14 POS MULTIPLE TAP HSG ASSY datasheet.pdf