Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE2K37
RNCF1206DTE2K37 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE2K37
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE2K37.pdf
Availability of RNCF1206DTE2K37
QUANTITY
RNCF1206DTE2K37 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE2K37
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE2K37
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE2K37
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE2K37 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE2K37 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE2K37
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS PIN datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf