Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE2K37
RNCF1206DTE2K37 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE2K37
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE2K37.pdf
Availability of RNCF1206DTE2K37
QUANTITY
RNCF1206DTE2K37 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE2K37
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE2K37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE2K37
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE2K37 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE2K37 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE2K37
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BASIC SMD PROBE KIT IEC61010 W/P datasheet.pdf
FP7 SERIAL COMM UNIT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf