Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE36K5
RNCF1206DTE36K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE36K5
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE36K5.pdf
Availability of RNCF1206DTE36K5
QUANTITY
RNCF1206DTE36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE36K5
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE36K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE36K5
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE36K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE36K5 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE36K5
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X27MM 115VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST-NO 5A 250V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CELLULAR RTU: I/O CONCENTRATOR A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 12V 19.2W datasheet.pdf