Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE39K2
RNCF1206DTE39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE39K2
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE39K2.pdf
Availability of RNCF1206DTE39K2
QUANTITY
RNCF1206DTE39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE39K2
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE39K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE39K2
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE39K2 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE39K2
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2X6 LOW PROFILE HDR. datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE 19-22AWG THRU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 10W datasheet.pdf