Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE402K
RNCF1206DTE402K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE402K
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE402K.pdf
Availability of RNCF1206DTE402K
QUANTITY
RNCF1206DTE402K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE402K
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE402K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE402K
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE402K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE402K Details Description
Related parts for RNCF1206DTE402K
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT GRN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 22BIT DELTA-SIGMA ADC 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf