Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE53K6
RNCF1206DTE53K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE53K6
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE53K6.pdf
Availability of RNCF1206DTE53K6
QUANTITY
RNCF1206DTE53K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE53K6
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE53K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE53K6
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE53K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE53K6 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE53K6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AT73C221 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC STD-DEF VID FILT AMP 12TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf