Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE57K6
RNCF1206DTE57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE57K6
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE57K6.pdf
Availability of RNCF1206DTE57K6
QUANTITY
RNCF1206DTE57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE57K6
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE57K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE57K6
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE57K6 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE57K6
IDC CABLE- APR20A/ AE20M / APR20 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR10B/AE10M/AKR10B datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 36"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 97MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 12.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf