Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE634R
RNCF1206DTE634R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE634R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE634R.pdf
Availability of RNCF1206DTE634R
QUANTITY
RNCF1206DTE634R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE634R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE634R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE634R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE634R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE634R Details Description
Related parts for RNCF1206DTE634R
CONN MINI-D 26POS R/A RECPT datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
DIN RAIL ADAPTER FOR SL-T datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/20/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM datasheet.pdf