Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE634R
RNCF1206DTE634R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE634R
Brief Description
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE634R.pdf
Availability of RNCF1206DTE634R
QUANTITY
RNCF1206DTE634R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE634R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE634R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE634R
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE634R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE634R Details Description
Related parts for RNCF1206DTE634R
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 36" datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 2W DC SPST M12 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 2.71A 324 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf