Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE7K50
RNCF1206DTE7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE7K50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE7K50.pdf
Availability of RNCF1206DTE7K50
QUANTITY
RNCF1206DTE7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE7K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE7K50
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE7K50 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE7K50
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPER MPU 4.65 250MA 16SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 3A 3V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 160VDC datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 7-50PF 50V SMD datasheet.pdf