Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE7K87
RNCF1206DTE7K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE7K87
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE7K87.pdf
Availability of RNCF1206DTE7K87
QUANTITY
RNCF1206DTE7K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE7K87
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE7K87
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE7K87
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE7K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE7K87 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE7K87
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf