Stackpole Electronics Inc. RNCF1206TTT10K0
RNCF1206TTT10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206TTT10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206TTT10K0.pdf
Availability of RNCF1206TTT10K0
QUANTITY
RNCF1206TTT10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206TTT10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206TTT10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206TTT10K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206TTT10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206TTT10K0 Details Description
Related parts for RNCF1206TTT10K0
CONV DC-DC 75W 5V/3.3V DUAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE CAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V SOT227 datasheet.pdf