Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BKE169R
RNCF1210BKE169R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BKE169R
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BKE169R.pdf
Availability of RNCF1210BKE169R
QUANTITY
RNCF1210BKE169R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BKE169R
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BKE169R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BKE169R
Related LinksRNCF121, RNCF1210BKE169R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BKE169R Details Description
Related parts for RNCF1210BKE169R
CONVERTER DC-DC 6W 15V SGL datasheet.pdf
V.34 DATA/FAX SOCKET MODEM datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 400W datasheet.pdf