Stackpole Electronics Inc. RNCF1210DTE249R
RNCF1210DTE249R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210DTE249R
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210DTE249R.pdf
Availability of RNCF1210DTE249R
QUANTITY
RNCF1210DTE249R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210DTE249R
Internal Part NumberEIS-RNCF1210DTE249R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210DTE249R
Related LinksRNCF121, RNCF1210DTE249R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210DTE249R Details Description
Related parts for RNCF1210DTE249R
RES SMD 3.74M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 18A 1400V FO-B datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf