Stackpole Electronics Inc. RNCF2010BKE196K
RNCF2010BKE196K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF2010BKE196K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 2010
Datasheet Download
RNCF2010BKE196K.pdf
Availability of RNCF2010BKE196K
QUANTITY
RNCF2010BKE196K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF2010BKE196K
Internal Part NumberEIS-RNCF2010BKE196K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF2010BKE196K
Related LinksRNCF201, RNCF2010BKE196K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF2010BKE196K Details Description
Related parts for RNCF2010BKE196K
CONN HEADER .100 SNGL STR 23POS datasheet.pdf
RES 4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28006 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 4 CS MOUNT LENS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V SMD datasheet.pdf