Stackpole Electronics Inc. RNCF2512DTE4R70
RNCF2512DTE4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF2512DTE4R70
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.5% 1W 2512
Datasheet Download
RNCF2512DTE4R70.pdf
Availability of RNCF2512DTE4R70
QUANTITY
RNCF2512DTE4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF2512DTE4R70
Internal Part NumberEIS-RNCF2512DTE4R70
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF2512DTE4R70
Related LinksRNCF251, RNCF2512DTE4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF2512DTE4R70 Details Description
Related parts for RNCF2512DTE4R70
IC ENCODER HS SERIES 20-SSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 63V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf