Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD11K0
RNCP0603FTD11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD11K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD11K0.pdf
Availability of RNCP0603FTD11K0
QUANTITY
RNCP0603FTD11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD11K0
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD11K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD11K0
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD11K0 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD11K0
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 100S, 110VAC datasheet.pdf