Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD13K0
RNCP0603FTD13K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD13K0
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD13K0.pdf
Availability of RNCP0603FTD13K0
QUANTITY
RNCP0603FTD13K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD13K0
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD13K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD13K0
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD13K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD13K0 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD13K0
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13A TO220SIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CTRLR FEAST FAST ETHERNET datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf