Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD1R00
RNCP0603FTD1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD1R00
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD1R00.pdf
Availability of RNCP0603FTD1R00
QUANTITY
RNCP0603FTD1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD1R00
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD1R00
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD1R00
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD1R00 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD1R00
CONN HEADER VH SIDE 6POS 3.96MM datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CARD RACK KIT 5UX19X12 PLASTIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf