Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD33R2
RNCP0603FTD33R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD33R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD33R2.pdf
Availability of RNCP0603FTD33R2
QUANTITY
RNCP0603FTD33R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD33R2
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD33R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD33R2
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD33R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD33R2 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD33R2
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ANTENNA CHIP UWB 2.3 - 2.7 GHZ datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 250W TO220AB datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf