Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD562R
RNCP0603FTD562R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD562R
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD562R.pdf
Availability of RNCP0603FTD562R
QUANTITY
RNCP0603FTD562R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD562R
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD562R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD562R
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD562R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD562R Details Description
Related parts for RNCP0603FTD562R
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ7 PG21 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 1CH HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf