Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD8K45
RNCP0603FTD8K45 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD8K45
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD8K45.pdf
Availability of RNCP0603FTD8K45
QUANTITY
RNCP0603FTD8K45 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD8K45
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD8K45
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD8K45
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD8K45 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD8K45 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD8K45
CONN HOUSING 4POS MALE PWR TERM datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf