Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD13K0
RNCP0805FTD13K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD13K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD13K0.pdf
Availability of RNCP0805FTD13K0
QUANTITY
RNCP0805FTD13K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD13K0
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD13K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD13K0
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD13K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD13K0 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD13K0
MIC PIEZO ANALOG OMNI -69DB datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TUBE PIPE CLIP NATURAL 4MM datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 13.1X13.2X24MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 60A TO-263 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.76A 45 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf