Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD1K82
RNCP0805FTD1K82 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD1K82
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD1K82.pdf
Availability of RNCP0805FTD1K82
QUANTITY
RNCP0805FTD1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD1K82
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD1K82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD1K82
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD1K82 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD1K82
FIXED IND 470UH 1.1A 430 MOHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A (Switch) TSOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 TRANSM datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 8SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.265A 140 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf