Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD20K0
RNCP0805FTD20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD20K0.pdf
Availability of RNCP0805FTD20K0
QUANTITY
RNCP0805FTD20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD20K0
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD20K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD20K0
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD20K0 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD20K0
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD323 datasheet.pdf