Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD27K4
RNCP0805FTD27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD27K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD27K4.pdf
Availability of RNCP0805FTD27K4
QUANTITY
RNCP0805FTD27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD27K4
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD27K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD27K4
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD27K4 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD27K4
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA2560/RF212 TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
2 ADC, 8 DAC, 96 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf