Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD3K92
RNCP0805FTD3K92 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD3K92
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD3K92.pdf
Availability of RNCP0805FTD3K92
QUANTITY
RNCP0805FTD3K92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD3K92
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD3K92
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD3K92
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD3K92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD3K92 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD3K92
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD BLK 14.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf