Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD4K87
RNCP0805FTD4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD4K87
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD4K87.pdf
Availability of RNCP0805FTD4K87
QUANTITY
RNCP0805FTD4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD4K87
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD4K87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD4K87
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD4K87 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD4K87
RES SMD 284K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
KIT MOBILE DEV ZOOM OMAP34X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ30Z55-001 datasheet.pdf
MOUNT TRUCK 58A datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
BOARD OM7862 BGA3012 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN ADAPTER 37P-37P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf