Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD4K87
RNCP0805FTD4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD4K87
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD4K87.pdf
Availability of RNCP0805FTD4K87
QUANTITY
RNCP0805FTD4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD4K87
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD4K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD4K87
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD4K87 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD4K87
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 10-DFN datasheet.pdf
CONN TERM FML 18-20AWG CRMP GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONNECTPORT X2E SE WI-FI ROUTER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BATCON,STR,BF datasheet.pdf
OSC MEMS 28.322MHZ CMOS SMD datasheet.pdf