Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD4K99
RNCP0805FTD4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD4K99
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD4K99.pdf
Availability of RNCP0805FTD4K99
QUANTITY
RNCP0805FTD4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD4K99
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD4K99
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD4K99
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD4K99 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD4K99
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPADE LOCK 10-12AWG #5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.02% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf