Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD825R
RNCP0805FTD825R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD825R
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD825R.pdf
Availability of RNCP0805FTD825R
QUANTITY
RNCP0805FTD825R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD825R
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD825R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD825R
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD825R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD825R Details Description
Related parts for RNCP0805FTD825R
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
CABLE SF122 TO TOOLBUS PORT 2M datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf