Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD825R
RNCP0805FTD825R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD825R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD825R.pdf
Availability of RNCP0805FTD825R
QUANTITY
RNCP0805FTD825R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD825R
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD825R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD825R
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD825R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD825R Details Description
Related parts for RNCP0805FTD825R
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC datasheet.pdf