Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD8K06
RNCP0805FTD8K06 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD8K06
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD8K06.pdf
Availability of RNCP0805FTD8K06
QUANTITY
RNCP0805FTD8K06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD8K06
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD8K06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD8K06
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD8K06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD8K06 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD8K06
IC PSRAM 64MBIT 85NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 24VIN 12V 1.6A 12SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 15M datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf