Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD511R
RNCP1206FTD511R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD511R
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD511R.pdf
Availability of RNCP1206FTD511R
QUANTITY
RNCP1206FTD511R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD511R
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD511R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD511R
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD511R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD511R Details Description
Related parts for RNCP1206FTD511R
KNOB CLR MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
ACTUATOR GUARD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CUT-OFF DIE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 250OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf